Przyjęcie w czasach zarazy – cz. I – Dlaczego warto przygotować je w domu

przyjęcie w domu

W czasach globalnej pandemii, kiedy wszelkie lokale są zamknięte dla gości, nie pozostaje nam nic innego jak samemu zabrać się za przygotowanie uroczystości. A warto to zrobić!

Nie wiadomo kiedy ograniczenia zostaną zdjęte i w jakiej formie będą obowiązywać. Czy będą dotyczyć ilości osób na zgromadzeniu, czy będą zależne od metrażu obiektu – to pozostaje nadal niewiadomą. Zatem najbezpieczniej postawić na przyjęcie w domu. Jeśli w dniu uroczystości nadal nie będzie można się gromadzić, to warto zrealizować przyjęcie nawet dla samych domowników chociażby z kilku poniższych powodów.

Dlaczego warto zrobić przyjęcie w domu?

Po pierwsze i najważniejsze, bo na to zasługujemy. Tak! Zasługujemy na świętowanie. Po tym jak większość z nas siedzi w domu i jedyne co robi to odhacza obowiązki, przyjęcie staje się nagrodą za wszelkie wysiłki. Obostrzenia nie zabraniają nam celebrowania naszych najważniejszych dni w życiu. I dotyczy to zarówno dzieci, które nie mogą doczekać się swoich urodzin jak i wszelkich imprez dla dorosłych.

Co?! Jeszcze do tego wszystkiego przyjęcie? Domyślam się, że kiedy myślisz, że po całym dniu zajmowania się dziećmi, domem i pracą, masz jeszcze szykować uroczystość, postrzegasz to raczej jako dokładanie sobie obowiązków. Całe szczęście większość usługodawców przestawiło się na tryb take away albo opcję z dowozem. Wszystko czego potrzebujesz by zorganizować super imprezę możesz zamówić prosto pod drzwi: tort, słodkości, ulubione dania z ukochanej restauracji, odpowiedni strój, a nawet dekoracje, które przyjdą kurierem.

Po drugie, organizując przyjęcie w domu wprowadzamy wyjątkowość do monotonii pandemicznej codzienności. Dni niewiele się od siebie różnią, a dzień przyjęcia będzie wyjątkowy na tle kilkumiesięcznej izolacji. Pomyśl jak zachowujesz się, gdy zbliża się coś uroczystego: odpowiednio się ubierasz, dbasz o siebie inaczej niż zwykle. Zazwyczaj ludzie lubią swój imprezowy look wiec poprawia się również samopoczucie i samoocena.

Po trzecie, przygotowanie przyjęcia wymaga czasem zaangażowania innych. Wspólna praca na rzecz udanego przyjęcia wzmocni rodzinne relacje. Z dziećmi można wykonać dekoracje, z partnerem można ugotować ulubione danie, dwie nastoletnie siostry mogą zrobić sobie make-up i fryzury itd. itd. Omówcie sobie wizję, jak chcecie żeby ten wyjątkowy dzień wyglądał i zrealizujcie ją wspólnie.

Po czwarte, organizując dla kogoś z domowników przyjęcie okazujesz mu szacunek. Porównałabym to do sytuacji, kiedy to decydujesz się założyć coś innego niż dres mimo pozostawania w domu. Czasem też postanawiasz ugotować coś innego niż zupkę chińską. Z jakiegoś powodu również decydujesz ze założysz ulubioną przez swojego partnera bluzkę. W ten właśnie sposób wyrażasz dbałość o innych. Tak samo jest z przyjęciem. Jeśli zbliża się okazja do celebrowania nawet w małym gronie, wykorzystajcie ją by pokazać innym, że Ci na nich zależy, że ich kochasz.

Po piąte, nawet niewielkie przygotowania zajmują Wasz czas. Kiedy tak snujecie się po domu lub przełączacie tylko kolejne seriale to przygotowania wybawią Was od nudy i czas będzie płynął szybciej.

Zalety organizacji domowego przyjęcia

Jeśli cudownie stałoby się tak, że pandemia znacznie spowolni i obostrzenia złagodnieją chociażby dla małych, rodzinnych zgromadzeń to decydowanie się na przyjęcie w domu nie jest gorszą alternatywą ale wręcz lepszą. Oto kilka przykładów:

  1. Organizując małe przyjęcie w domu, nie ponosisz kosztów minimalnej liczby gości, które często nakładają restauracje.
  2. Nie ogranicza Cię czas wynajmu lokalu czy godziny pracy restauracji
  3. Ty i Twoi goście, możecie dowolnie korzystać z przestrzeni. W domu goście zazwyczaj mają większy komfort i większą swobodę.
  4. W domu jesteście tylko Wy i Wasi goście. Nie ma innych imprez w tym samym lokalu. Nie ma również potrzeby dopłacania za wyłączność.
  5. Robisz co chcesz, nie ogranicza Was regulamin sali i jesteś niezależny w planowaniu uroczystości czy menu
  6. Goście mogą przynosić swoje jedzenie i alkohol. Nie ponosisz za to dodatkowych opłat tzw. korkowego czy tortowego
  7. W domu mamy większą kontrolę nad tym co się dzieje. Więcej rzeczy jest zależnych od nas.
  8. Wszelkie przesunięcia czasowe wynikające z naturalnego przebiegu imprezy nie stanowią dodatkowego stresu.
  9. Ograniczona powierzchnia i metraż naszego domu to dobry argument dla gości, których nie chcemy zapraszać, a zazwyczaj zmusza nas do tego obyczajowość. Tak, wiem, okrutny ten argument, ale przynosi ulgę, prawda?

O tym, w jaki sposób zorganizować przyjęcie w domu w czasach pandemii poczytacie >>tutaj<<. To artykuł głównie o tym, o czym należy szczególnie pamiętać i jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i gości.

Tymczasem odeślę Was do innych moich artykułów, które powstały dużo wcześniej, ale są na tyle uniwersalne, że będą jak znalazł na obecną sytuację. Z pewnością będą stanowiły pomoc przed przyjęciem gości w domu:

O czym należy pamiętać, gdy zapraszasz gości do domu

Jak przygotować perfekcyjny bufet

Kolejność podawania posiłków podczas uroczystego obiadu

Co to jest aperitif i jak go podać

Oraz coś na przyjęcie tylko dla dwojga

Podzielcie się swoimi domowymi uroczystościami korzystając z Facebooka i oznaczając mój profil lub za pośrednictwem Instagrama oznaczając Wasze zdjęcia #wyjątkoweprzyjęcia lub #przyjęciewczasachzarazy

Menu