Kolejność podawania potraw podczas uroczystego obiadu

farbowane jajka pisanki

Za kilka dni Wielkanoc. Większość z nas planuje świąteczne menu. Oprócz rodzaju potraw warto uwzględnić kolejność ich podawania, żeby goście byli najedzeni i żeby rodzinny posiłek im służył.

Poniższa kolejność pochodzi z eleganckiej tradycji francuskiej, przeniesionej na grunt polskiego ucztowania. Tradycyjny uroczysty obiad francuski trwał około pięciu godzin, natomiast dawna staropolska uczta około 2. Jednak francuskie rozwiązania są wg mnie bardziej przemyślane jeśli chodzi o rozbudzanie apetytu, zaspokajanie go i ułatwianie trawienia spożytych potraw. Kolejność jest logiczna i zapewnia gościom możliwość pełnego rozkoszowania się smakami. Dlatego w poniższym opisie stosuję porządek a la france jednak dobór potraw może być typowo polski – wielkanocny. Zaznaczam, że nie wszystkie te potrawy muszą znaleźć się w świątecznym menu, ale kolejność powinna być zachowana.

1. Aperitif

Aperitif

To tzw. welcome drink czyli lekki alkohol podany na samym początku wchodzącym gościom. To taka poczekajka na stojąco zanim zejdą się wszyscy. Dopiero gdy komplet gości przybył na miejsce zapraszamy wszystkich do stołu. Kilka przepisów znajdziesz tutaj. Aperitif może stanowić również formę osobnego przyjęcia wstępnego.

2. Przekąska zimna

Wytrawny starter, który można zjeść na raz. Nie powinno to być nic dużego, żeby goście nie czuli się zbyt szybko najedzeni. Przekąski mają za zadanie pobudzić apetyt i jednocześnie odrobinę go zaspokoić. Serwowanie przekąski łagodzi niecierpliwość gości.

3. Przekąska ciepła

Podczas kiedy obiad jeszcze się podgrzewa możemy podać gościom równie małą co wcześniej przekąskę, z tym, że teraz powinna być ciepła.

4. Zupa

Kremy lub zupy klarowne. Zaprawiane bądź nie. W dawnej Polsce były to głównie potrawy warzywne. Czasem zupę traktuje się jako formę ciepłej przekąski i wtedy przed daniem głównym jest tylko jeden ciepły serwis.

5. Danie rybne

Gdy przygotowujemy obiad dla jaroszy należy uwzględnić tę pozycję.

6. Sorbet

Podawany gdy w menu występuje danie rybne. Ma za zadanie zneutralizować jego smak przed daniem mięsnym. Jeśli nie podawaliśmy ryby, rezygnujemy również z sorbetu.

7. Danie główne

Składa się zawsze z kawałka mięsa i dodatków. W polskiej tradycji były podawane dwa dania w ramach tego zestawu potraw. Najpierw mięsa duszone i w sosach a następnie pieczyste. Dobór mięs jest dowolny.

8. Sałaty

W Francji zawsze na bazie sałaty i ziół z dodatkiem vinaigrette. U nas królują sałatki doprawiane majonezem – szczególnie w Wielkanoc.

9. Sery

Ponieważ w polskiej tradycji chwalimy się bardziej wędlinami niż serami myślę, że jeśli deskę serów zastąpimy deską wędlin np. własnej roboty nie będzie to jakimś kolosalnym faux pas.

Na popularności zyskują deski twarogów, najczęściej zagrodowych. Warto czasem pokombinować z ich doborem, żeby zaskoczyć gości.

Bez względu na to czy podasz sery, twarogi czy wędliny wyeksponuj je odpowiednio na paterach lub deskach. Ich wybór znajdziesz w naszym >>sklepie tutaj<<


10. Deser

W postaci wypieków lub lodów. Sprawdzą się tu również puddingi i inne musy. Wszelkie słodkości sugerują już powoli zakończenie posiłku.

11. Owoce

Podane na paterze lub tacy w łatwo dostępnej formie. Poniżej znajdziesz pomysły na owocowy poczęstunek:

https://www.facebook.com/annaschwarzhomeevents/posts/1109140576123803
https://www.facebook.com/annaschwarzhomeevents/posts/1109850876052773

12. Digestif

Tak jak aperitif otwiera uroczystość tak digestif ją kończy. Zazwyczaj zaprasza się gości do innego pomieszczenia niż była spożywana część zasadnicza. Digestif ma nam ułatwić strawienie tego co zjedliśmy. I zarówno może to byś mocny alkohol – typu nalewka albo zupełnie bezalkoholowy gorący napój jak herbata czy kawa.

Podczas wielkanocnego obiadu możemy zrezygnować z dania rybnego i w związku z tym z sorbetu, który podaje się przed daniem mięsnym, żeby zabić smak ryby. Podawanie żółtych serów też nie należy do polskiej tradycji. Natomiast podawanie białego sera stanowiło część deseru w dawnej Polsce – stąd serniki. Najważniejsze jednak, żeby trzymać się schematu smaków, że zaczynamy wytrwanie by łagodnie przechodzić do słodkiego i zakończyć neutralnie 🙂

Powyższy schemat możecie potraktować jako wzór, pod który możecie podstawiać tradycyjne polskie potrawy wielkanocne. Chętnie poczytam jak radzicie sobie z wdrażaniem tego modelu w Waszych rodzinach. Jestem pewna, że u mnie spotka się z dużym zaskoczeniem. Ale mam nadzieję, że się przyjmie.

Jeśli skorzystaliście z powyższej kolejności pochwalcie się zdjęciem i oznaczcie je #wyjątkoweprzyjęcia . Wtedy Was zobaczę i będzie mi bardzo miło, że mogłam Wam pomóc.

Więcej o przyjmowaniu gości w domu poczytacie tutaj

A o świątecznej etykiecie możecie dodatkowo posłuchać tutaj


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu