Nowe trendy florystyczne 2021 – metaforyczne i z przesłaniem

Trendy florystyczne 2021 - Human Touch

Najnowsze aranżacje kwiatowe i dekoratorskie 2021

Kolejny rok z rzędu eksperci z Flower Council Holland opracowali trendy na podstawie aktualnego ducha czasu. Jak przyznają ich twórcy, były one gotowe już w połowie zeszłego roku, jednak pandemia odcisnęła na ludzkości takie piętno, że należało je zmienić i dostosować do covidowej rzeczywistości.

Nowoczesna florystyka – główne założenia

Proces tworzenia trendów to nie jest tylko wymyślenie koloru, kroju czy – w przypadku branży florystycznej – kwiatka, którego będzie się lansować w danym roku. Potężne instytucje przeprowadzają badania i wysyłają swoich ekspertów, żeby oceniali zachowania społeczne – nastroje, dążenia, pragnienia, problemy itp. W odpowiedzi na to poszukuje się czegoś zupełnie nowego, w zupełnie nowych warunkach, co zaspokoi społeczne potrzeby. I tak pewien znany dom mody wysłał swojego eksperta do lasów tropikalnych w odpowiedzi na duże zainteresowanie egzotycznymi podróżami. Na podstawie obserwacji wybrano rzadki gatunek motyla i zainspirowano się jego kolorami i wzorem. Tak powstała cała kolekcja ubrań, która w dalszej konsekwencji trafiła do sieciówek.

Trendy we florystyce również nie biorą się znikąd. W ramach obecnego ducha czasu dotyka się tematów związanych z szacunkiem do natury oraz tematów, które stawiają człowieka i ludzkość w centrum. Wiąże się to z tym, że ludzie potrzebują coraz bardziej osobistych marek, które produkują przedmioty w sposób zrównoważony. W opozycji do tej indywidualistycznej tendencji stoi ruch społeczny, który pragnie rozwiązywać globalne problemy społeczne i klimatyczne. Natomiast koronawirus spowodował również cyfrowe przyspieszenie i skupienie się na naszym domu i najbliższym otoczeniu. To wszystko przełożono na język kwiatów i dekoracji w postaci 4 głównych stylów.

Human Touch – Dotyk Ludzkości

Podstawą stylu jest potrzeba życzliwości i przyjaźni. Ludzkość jest teraz najważniejsza. Niepokoi nas niekontrolowany rozwój technologii i kryzys klimatyczny. Szukamy rozpoznawalnych, godnych zaufania marek i zrównoważonych produktów.

W dekoracjach kształty są okrągłe, niedoskonałe i organiczne. Tekstury są miękkie i tworzą przytulną atmosferę. Kolory są ciepłe. Jasne i ciemne odcienie skóry, takie jak cielisty, terakota i brąz, zaskakująco łączą się z żółtym i liliowym. To wszystko ma zapewnić pocieszające poczucie powrotu do domu i serdeczności. To również zwrot w kierunku lokalnych produktów tworzonych przez osoby z naszego otoczenia.

We florystyce pojawiają się efektowne bukiety, w których świeże kwiaty cięte miesza się z suszonymi. Ważną rolę odgrywają oryginalne liście roślin takich jak begonia, fikus czy fitonia. Rośliny mają organiczny kształt i zawierają odcienie różu, pomarańczy i brązu. Pływające bukiety z orchidei, anturium i trawy pampasowej w jednolitych kolorach również odgrywają ważną rolę w tym trendzie.

W ogrodzie i na patio ciepłe kolory pojawiają się w bogato kwitnących roślinach o egzotycznych kształtach. Rośliny ogrodowe mają dużo czerwonych, brązowych i różowych liści, a dobrymi przykładami są ciemiernik, klon japoński i celozja. Reszta przestrzeni o miękkich kształtach, takich jak toczone obramowania i faliste żywopłoty otaczające ogród. Żegnamy się z ciemnoszarym zestawem wypoczynkowym i witamy meble ogrodowe o zaokrąglonych kształtach w kolorach ziemi.

Ludzkie krągłości i zmarszczki są sercem Human Touch. Często pojawiają się matowe tekstury, organiczne kształty i struktury falujące. Użyte kolory również wydają się ludzkie. Nie ma prawie żadnych wzorów. Jeśli są używane, są to jedynie printy organiczne i struktury komórkowe.

Human Touch to trend nie tylko we florystyce, ale również w biżuterii. Zobaczcie najnowszą kolekcję Anny Orskiej zatytułowaną Body

Balanced Biotope – Zrównoważone Środowisko

U podstaw stylu leży chęć naprawienia świata i zbilansowanie szkód naturalnych wyrządzonych przez człowieka. Wszędzie poszukujemy równowagi i zwracamy się ku naturalnej zieleni chcąc mieć pozytywny wpływ na klimat.

W dekoracjach ekologiczna emancypacja przekłada się na materiały pochodzenia biologicznego i ponowne wykorzystanie przedmiotów. Ten szeroki trend stylistyczny obejmuje zarówno organiczne kształty, jak i wytrzymałe produkty przemysłowe. Połączone są paletą kolorów, od naturalnych odcieni beżu i brązu, terakotę po szarości z akcentami niebieskiego.

We florystyce stawia się na otoczenie naturalnej zieleni bo kwiaty i rośliny są tak samo ważne jak reszta wnętrza. Rośliny zielone wręcz wypełniają pomieszczenia. Najbardziej charakterystyczne kształty liści w tym trendzie to monstera i sansewieria.

Ogrody są niemal dzikie, bardzo różnorodne i naturalne. Rośliny i trawy są zgrupowane, granice mają dziwaczny kształt. Mając na uwadze paletę kolorów, warto pomyśleć o odpowiednich roślinach, takich jak agapant, forsycja czy mchy. Szczególnie ważne jest to, aby flora i fauna wzajemnie się wspierały. Przestrzeń zewnętrzna Balance Biotope zawiera również przyjazne dla środowiska ale i wytrzymałe materiały. Elementy konstrukcyjne mebli ogrodowych czy pojemników na rośliny mogą być widoczne. Ten efekt jest nawet pożądany.

Jak można się spodziewać, wzory w ramach tego trendu składają się z naturalnych struktur. Często są imitacjami naturalnych, surowych materiałów, takich jak kamień, drewno i tekstylia. Pojawiają się również plamiste wzory przypominające pleśń. Produkty wykonane są z biodegradowalnych, odnawialnych surowców, takich jak skrobia, cukier, celuloza, kwas mlekowy i nici grzybicze.

Recentered Stage – Nowa Scena

W szybko zmieniającym się świecie chcemy być widziani i słyszani. To sedno tego stylu. Istnieje potrzeba uznania koloru i odwzorowania tego, za czym się opowiadamy. Kontrasty stają się silniejsze. Każdy ma swój własny idealizm. Człowiek już nie chce być widzem, ale chce być na scenie – na nowej scenie, w której będzie odgrywał swoją niepowtarzalną rolę.

Łuki, stopnie, figury geometryczne: to tak, jakby ktoś bawił się zestawem drewnianych klocków. Niby zabawne, ale te solidne projekty symbolizują zdecydowane poglądy. Kolory nie są skromne: delikatne pastelowe odcienie połączone z mocnymi, odważnymi kolorami, takimi jak żółty, terakota, niebieski i fioletowy.

W przypadku kwiatów wazon wydaje się określać kształt bukietu. Tworzy to zaskakujące nowe formy. Rośliny w tym trendzie często mają figlarne kontury liści wypełnione kontrastującymi kolorami.

W ogrodzie stawiamy kolorowe bloki, geometryczne kształty i wyraźne linie. Dodaje się różnice wysokości by ogród zmienił się w ekscytujące miejsce, w którym można stale cieszyć się nowymi perspektywami. Tworzy się bloki kwiatów w jednolitym kolorze, sadząc żółte tulipany, niebieskie hiacynty i różowe dalie. Bloki te pięknie komponują się z modułowymi meblami ogrodowymi tworząc efekt „cegiełek”. W uzyskaniu odpowiedniego wyglądu pomagają również geometryczne pojemniki, doniczki i ścianki działowe.

To, co szczególnie zauważa się w Recentered Stage, to geometryczne, wesołe kształty. Szeroko stosowane są łuki, stopnie i różnice wysokości. Graficzne nadruki zapewniają głębię wzorom i żywym kolorom. Materiały użyte w tym nurcie są podporządkowane kształtom i kolorom.

Crazy Illusions – Szalone Złudzenia

Przyjemność, wolność i przestrzeń to podstawowe wartości stylu. Tradycja ustępuje nowym technologiom. Społeczeństwa są wielowarstwowe i wielokulturowe. Człowiek podąża za innowacjami i nudzi się sztampowym podejściem do tradycyjnych produktów. W rezultacie ludzie, szczególnie Ci młodzi, szukają we wszystkim alternatyw.

W dekoracjach trend przekłada się na wyraziste kolory i metaliczne powierzchnie, od mięty po granat, ale także jasną zieleń. Okręgi i krzywe są powtarzającymi się elementami. Niespodziewanie używa się różnych form i przedmiotów w figlarnych kompozycjach. Wesołość i połączenie skrajności szybko skutkuje ekstrawaganckim wyglądem. Barwione kwiaty łączą się z kolorową trawą pampasową, sztucznymi kwiatami, świeżą i suszoną roślinnością. Rośliny ananasowate i bromeliowate nadają tropikalny klimat. Innymi słowy, wszystko może być super kreatywne i całkowicie różnić się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Wydaje się, że nie ma już podziału na dobry i zły smak.

Przestrzeń zewnętrzna może przypominać świat z Alicji w Krainie Czarów. Spektakularne rośliny o uderzających kształtach kwiatów w połączeniu z kolorową trawą pampasową tworzą bajkową scenerię. Meble ogrodowe są indywidualne – nie ma pasujących elementów. Ten brak zasad tworzy wyjątkową atmosferę, dodatkowo wzmocnioną paskami, efektami lustrzanymi i zabawnymi wzorami. To tak, jakby spacerować po kolorowej fantazji.

Abstrakcyjne, ekstremalne kształty uosabiają ten trend. Projektowanie z humorem i zabawą jest niezbędne, zwłaszcza jeśli produkty są wykonane z materiałów odblaskowych. Dominują elementy wyróżniające. Stosuje się psychodeliczne wzory w wesołej palecie pasteli i bardziej żywych kontrastowych kolorach, aby dopełnić iluzję.

Teraz pozostaje nam patrzeć jak w Polsce branża zinterpretuje te trendy i jak przełożą się one na dekoracje ślubne 2021 czy eventowe. Będę się tym z Wami dzielić na FB oraz IG. #florystyczneponiedziałki

Nowoczesna florystyka to z pewnością temat dla wąskiej grupy. Ci, którzy od lat robią wiązanki z gerbery, raczej nie odnajdą się w tych 4 stylach. Ja już mam swojego faworyta na ten rok. A Wy? Napiszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu