Zanim zarezerwujesz ślub w kościele

ślub kościelny

Ślub kościelny to marzenie większości par decydujących się na wspólne „TAK”. Rezerwując datę ślubu w kościele mamy już pewne wyobrażenie jak on powinien wyglądać. Czasem jednak tuż przed wymarzonym dniem okazuje się, że wielu rzeczy nie można zorganizować tak jak byśmy chcieli. Dlatego, żeby oszczędzić sobie zawodu przygotowałam listę zagadnień, które trzeba przedyskutować podczas wybierania odpowiedniego kościoła.

Odległości

Należy tak wybrać miejsce ślubu i wesela, żeby odległości między tymi lokalizacjami nie przekraczały 10 km. Dlatego powinno się najpierw ustalić priorytet czy bardziej zależy nam na kościele – i potem szukamy sali w okolicach – czy na sali, w pobliżu której będziemy szukać kościoła.

Goście

Jeśli planujemy zaprosić wielu gości musimy zorientować się czy kościół, który rozważamy zapewni dla wszystkich miejsca siedzące.

Ze względów finansowych opłaca się zorganizować ślub i wesele w pobliżu miejsca zamieszkania większości gości. Unikniemy wtedy kosztów zakwaterowania i podróży.

Stan kościoła

ślub kościelny

Wiele małych kościołów na pierwszy rzut oka wygląda bardzo romantycznie. Stety, niestety – niektóre z nich stanowią zabytek, który jest chroniony odpowiednimi przepisami. W takich kościołach obowiązują pewne restrykcje dot. muzyki, montażu dekoracji itp. Ślub w zabytkowym kościele wiąże się z pewnym ryzykiem, bo nigdy nie wiemy w jakim stanie będzie budynek w dniu naszego ślubu. Powierzchownie kościół może wydawać się w dobrym stanie, jednak stan faktyczny może być inny.

Natomiast w każdym kościele nowszym czy starszym należy zapytać o planowane remonty. Nie tylko te wewnątrz kościoła, ale i te zewnętrzne prace na fasadzie budynku. Rusztowania nie dodają uroku.

Jeśli zależy Wam na ujęciach z drona zwróćcie uwagę jak wygląda bryła kościoła i w jakim stanie jest elewacja. Okolica również powinna być odpowiednia, żeby ujęcia z drona wyglądały pięknie. Stare zapadające się stodoły czy bure blokowiska nie są warte tego, by je uwieczniać na filmie.

Parking

Obowiązkowo przy kościele powinien znajdować się parking mieszczący większość gości. Wiadomo, że będą tacy, którzy wezmą taksówki lub przyjadą wspólnie jednym samochodem. Mimo wszystko kościół w centrum dużego miasta bez możliwości pozostawienia auta na czas ślubu z góry powinien być skreślony z listy potencjalnych miejsc uroczystości.

Koszty

Jeśli macie ograniczony budżet lepiej wybrać kościół w mniejszej miejscowości niż w centrum dużego miasta. Oficjalnych cenników nie ma, ale śluby w dużych aglomeracjach potrafią być nawet 200% droższe niż w ościennym miasteczku. Z mojego doświadczenia wynika, że ślub może kosztować od 500 zł w małej miejscowości do 1500 zł w mieście takim jak Łódź.

Dodatkowo musicie liczyć się z kosztami organisty (250 – 500 zł) – czasem narzucanego przez kościół oraz z kosztami kościelnego (50 – 100 zł), który odpowiada za przygotowanie kościoła do uroczystości.

Maszynka do ślubów

Tak nazywam niektóre kościoły, w których w sezonie śluby odbywają się od 14stej do 20stej co godzina bez przerwy. Przykładem takiego kościoła są Łagiewniki pod Łodzią. Piękne sanktuarium, uroczo położone, z dużym parkingiem, w rozsądnej cenie – to wszystko sprawia, że pary przybywają tutaj tłumnie. W konsekwencji uroczystość traci na wyjątkowości. Nie można tu zaproponować własnych dekoracji, bo nie ma czasu na ich wymianę. Wszystko jest narzucone z góry. Trzeba się liczyć z „obsuwkami” i zamieszaniem przed kościołem.

Innym przykładem są kościoły wybudowane na dużych osiedlach wielomieszkaniowych. Liczba parafian jest tak duża, że nie ma możliwości zorganizowania ślubów inaczej niż co godzinę. Oczywiście władze parafii korzystają z tego i nie odmawiają parom ślubów proponując im wczesne godziny.

W związku z tym wybierając kościół zawsze zaznaczcie, że zależy Wam by przerwa między początkiem jednego, a końcem drugiego ślubu obejmowała chociaż pół godziny – to czas na wymianę ewentualnych dekoracji, zwolnienie miejsc na parkingu itp.

Dostępność i ludzie

Jeśli mamy możliwość wyboru zwróćmy uwagę na to, jak załatwia się sprawy w danej parafii. Czy kancelaria pracuje faktycznie w ustalonych godzinach, czy łatwo się do niej dodzwonić i czy ludzie pracujący w danym kościele są przyjaźni. Nie ma nic gorszego niż nieprzyjemny ksiądz czy kościelny, którzy wszystkiego zabraniają.

Jeśli macie w rodzinie osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawnych gości popatrzcie na kościół z ich perspektywy. Zrezygnujcie z miejsca, które uniemożliwi im uczestnictwo w uroczystości. Położona wśród gór kapliczka jest romantyczna, lecz cóż z tego jeśli nie będziecie mogli mieć przy sobie swoich bliskich.

Restrykcje

Biorąc pod uwagę, że kościół jest świątynią musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Najczęściej dotyczą one wykonywanych utworów przez zewnętrznych muzyków. Dozwolone są jedynie pieśni liturgiczne. Nawet te religijne zaczerpnięte z muzyki rozrywkowej nie są dopuszczalne w niektórych parafiach.

Musicie pamiętać o odpowiednim stroju. Dotyczy to głównie panny młodej, której suknia powinna zakrywać ramiona i kolana. Obecnie wybór narzutek jest tak ogromny, że nie ma problemu, żeby dobrać odpowiednią do wymarzonej sukienki.

Restrykcje najczęściej dotyczą też samych dekoracji. W wielu kościołach nie ma zgody na wykorzystanie sztucznych kwiatów do aranżacji. Wiele miejsc narzuca swoich dekoratorów pozostawiając jedynie możliwość wyboru kwiatów. Warto zapytać o dywan, krzesła dla młodych i świadków, o możliwość sypania płatków w kościele czy konfetti przed wejściem. Wszelkie nietypowe pomysły powinny być wcześniej uzgodnione z duchownym.

Bardziej uroczyście

ślub kościelny wybór własnych czytań

Jeśli zależy Wam, żeby ślub był wyjątkowy i bardziej uroczysty zapytajcie o możliwość wyboru tekstów z Pisma Świętego i odczytanie ich przez świadków. Może jest możliwość ułożenia własnej modlitwy wiernych i odczytania jej przez Was samych. Albo istnieje możliwość poprowadzenia uroczystości przez znajomego księdza? Niestety są księża, którzy nie lubią tego typu udziwnień, bo wydłużają ceremonię lub uważają, że wprowadza niepotrzebne zamieszanie na ołtarzu. Gdy spotkacie się z odmową byłby to dla mnie wystarczający powód do rezygnacji ze ślubu w tym miejscu.

Foto i video

Nawet jeśli macie znajomych, którzy robią piękne zdjęcia możecie spotkać się z problemami, gdy nie maja oni ukończonego odpowiedniego kursu. Są parafie gdzie wymaga się dostarczenia zaświadczania o ukończeniu kursu dla fotografów i operatorów ślubnych.

Warto również rozważyć kwestie samej możliwości zrobienia dobrych zdjęć. Pamiętajcie, że operator i fotograf potrzebują sporo miejsca by uchwycić odpowiednie momenty w należyty sposób. Jeśli nie będą mieli miejsca na swobodne poruszanie się wokół Was lub będą wzajemnie wchodzić sobie w kadry nici z pięknej pamiątki. Dlatego wybierając kościół zwróćcie uwagę na przestrzeń przed ołtarzem – czy są barierki, wysoki podest, schodki i tym podobne rzeczy, które utrudnią pracę wykonawcom.

Spowiedź

Jeśli zdecydujecie się na kościół w małej miejscowości może okazać się, że pracuje w nim tylko jeden ksiądz. Jeśli chcielibyście umożliwić gościom pełne uczestnictwo w waszym ślubie – razem z Eucharystią – powinniście ustalić z księdzem sposób spowiadania. Można wtedy ustalić zaproszenie innego księdza, żeby ten spowiadał podczas ślubu lub ustalić wcześniejszą możliwość spowiedzi dla gości tuż przed ślubem. W dużych parafiach zaznaczcie, że zależy Wam na dostępności spowiednika podczas ślubu

ślub kościelny, romantyczny kościół

Jak tak sobie czytacie możecie odnieść wrażenie, że tego jest zbyt dużo by to ogarnąć. Od zawsze powtarzam, że wszystko zależy od ludzi. Podkreślam zatem, że jeśli już na wstępie coś nam nie pasuje to lepiej szukać dalej.

Nie omieszkam napisać, że całą tę żmudną pracę może wykonać dla was wedding planner i zrobić wstępną selekcje obiektów, do których wspólnie pojedziecie. Dodatkowo konsultant ślubny ma wiedzę o kościołach i doświadczenie realizacji ślubów w ich wnętrzach. Zawsze doradzi Wam czego się spodziewać i na co uważać. Inne powody, dla których warto zatrudnić specjalistę znajdziesz tutaj. A jeśli się wahasz tutaj poczytasz jak obalam mity pracy wedding plannera.

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na moich kontach, które regularnie wzbogacam o ciekawe informacje:

FB: @Anna Schwarz Home Events

Instagram: @anna_schwarz_events

Pinterest: @Anna Schwarz Home Events

Menu