Jak zdecydować o motywie przewodnim przyjęcia, żeby było zapamiętane na długo?

Karnawałowa maska i kwiaty na stole

W sezonie imprez często bywamy na kilku, a może nawet kilkunastu imprezach okolicznościowych. Po kilku miesiącach nie potrafimy skojarzyć i odróżnić ich od siebie. Zostają nam w pamięci mgliste obrazy tego co działo się podczas tych uroczystości. Jak nie dać się zapomnieć i być częścią wyraźnych wspomnień? O tym w dzisiejszym poście.

Co to jest motyw przyjęcia? To pewnego rodzaju konwencja, która będzie się powtarzać w dekoracjach, menu, ale również programie imprezy. Może być bardzo dosłowna i wtedy mówimy o tzw. imprezach w stylu… (imprezach tematycznych) lecz może być delikatną aluzją, subtelnym nawiązaniem do tematu (jak tu). Bez względu na to, który typ realizacji motywu wybierzesz, pomoże Ci w tym poniższa lista 10 inspiracji.

1. Aktualne upodobania

Tematem przyjęcia może być coś, co niedawno poruszyło gospodarzy. Może to być niedawno przeczytana książka lub obejrzany film. I wcale nie musi to być dosłowne skojarzenie. Wystarczy jeden element, który może stać się motywem przewodnim przyjęcia np. jakiś przedmiot albo miejsce wydarzeń. >>Poczytaj jak zorganizować przyjęcie w stylu Jamesa Bonda.<<

Może to być niedawno usłyszana piosenka, która przyczyni się do utworzenia tematycznej playlisty, a ta z kolei podpowie nam dalsze motywy.

Wg tego punktu najczęściej organizuje się urodziny dla dzieci, które co chwila zmieniają swoich ulubionych bohaterów i obiekty zainteresowań.

2. Pasje i hobby

Pasje i hobby różnią się od upodobań tym, że pochłaniają większą część naszego życia. Może to być uprawiana dyscyplina sportu i wtedy można pokusić się o realizacje przyjęcia w obszarze, w którym zazwyczaj odbywa się dana aktywność. Może to być kolekcjonowanie przedmiotów i wtedy nie powinno ich zabraknąć w dekoracjach przyjęcia.

Wg tego punktu dobiera się atrakcje na wesele lub organizuje okrągłe jubileusze dla dorosłych.

3. Trendy z wybiegów

Warto je śledzić ze względu na kolory, motywy, tkaniny czy faktury. Można się nimi inspirować i wprowadzać na przyjęcia w postaci zastawy, obrusów czy dekoracji (jak tu).

Takie pomysły stosujemy najczęściej przy organizacji imienin oraz mniejszych imprez rodzinnych. (jak tu)

4. Miejsce przyjęcia – sala

Jeśli przyjęcie odbywa się w innym miejscu niż w domu np. w sali bankietowej wtedy ona sama może nas zainspirować do wyboru jakiegoś motywu. Oczywiste jest, że w bogato zdobionej na styl antyczny sali nie urządzimy imprezy futurystycznej. Żeby wszystko miało ręce i nogi stworzymy w niej raczej romantyczny look i zdecydujemy się bardziej na kwartet smyczkowy niż na klubowego DJ’a. Charakter sali, która będzie nas gościć właściwie determinuje wybór konwencji, dlatego przy wyborze lokalizacji warto już wcześniej mieć pewną wizje wydarzenia.

Wg tego kryterium najczęściej dobiera się motyw przyjęcia weselnego.

5. Miejsce przyjęcia – okolica

Jeśli sala jest bardzo neutralna – co dla niektórych eventowców jest ogromnym atutem – inspiracji najlepiej szukać w terenie. Właśnie przygotowuję przyjęcie weselne, które będzie się odbywać na eleganckiej sali na terenach sadowniczych. Przyszła Panna Młoda pochodzi właśnie z tamtych okolic. Motyw przyjęcia nasuwa się sam. W papeterii ślubnej i dekoracjach pojawią się motywy roślinne nawiązujące do owoców jabłoni.

zaproszenia z jabłkiem
Projekt zaproszeń na ślub Kasi i Tomka z motywem jabłka

Wg tej zasady organizuje się np. wyjazdowe przyjęcia niespodzianki oraz właśnie przyjęcia weselne.

6. Trendy florystyczne

Co roku holenderska Instytucja Flower Council Holland ogłasza trendy kwiatowe i roślinne na dany rok. Warto się nimi kierować przy wyborze dekoracji na stół jak i miejsca. Rodzaje kwiatów podpowiedzą nam również wybór kolorystyki i charakter wydarzenia. Polne kwiaty będą bardziej odpowiednie do przyjęcia w stylu boho. Natomiast róże idealnie podkreślą charakter przyjęcia w stylu glamour. Oprócz trendów należy jeszcze wziąć pod uwagę porę kwitnienia i zaplanować dekoracje zgodnie z kalendarzem kwiatów. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych, każdy kwiat da się sprowadzić, ale będzie to bardziej kosztowne i czasochłonne.

peonie dekoracja kwiatowa
Dekoracja stołu podczas przyjęcia z motywem peonii. Więcej zdjęć >>tutaj<<

Wg tego kryterium dobiera się dekoracje kwiatowe na ślub, Chrzest czy I Komunię.

7. Trendy kolorystyczne

Trendy kolorystyczne również zmieniają się co roku. Najwiarygodniejszym źródłem, które ogłasza trendy jest Pantone. Gdy już zupełnie nie mamy pomysłu na motyw niech stanie się nim kolor. Podpowiada on często nawet dobór potraw tak, żeby pasowały do dekoracji. Gościom można nawet zaproponować kolorystykę strojów (jak na filmie tutaj). Przyjęcia z motywem kolorystycznym wyglądają najefektowniej stąd tak duża ich popularność. Są również stosunkowo łatwe do realizacji.

Dekoracja przyjęcia living coral - kolor roku 2019
Przyjęcie w kolorze roku 2019 – Living Coral. Więcej zdjęć >>tutaj<<

Właściwie każde przyjęcie można udekorować w ten sposób. Nie ma ograniczeń.

8. Podróże

Niedawna podróż może mieć wpływ na potrawy podawane gościom. Jeśli np. wróciliśmy z Indii chętnie zaproponujemy im poznane smaki, ale również zadbamy o stylizacje pomieszczenia, a nawet jego zapach, żeby jak najbardziej oddać klimat podróży i zarazić ciekawością gości.

Często taki motyw pojawia się podczas realizacji ślubów międzynarodowych oraz na ślubach wyjazdowych.

9. Epoka historyczna lub styl w sztuce

Czasem tęsknimy za jakimiś czasami z przeszłości lub za stylem któregoś z dziesięcioleci. Lubimy wtedy je przywołać i choć przez moment poczuć się jak ludzie wtedy żyjący. Najczęściej są to imprezy totalne czyli właśnie tematyczne. Motyw dominuje wszędzie tak, że faktycznie mamy wrażenie przenoszenia się w czasie. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się prywatki w stylu PRL, ale spotkałam się z imprezą w stylu Art Deco, a nawet w stylu obrazów Kandinskiego.

Takie przyjęcia najczęściej odbywają się w okresie karnawału lub podczas firmowych gali.

10. Wyrażane wartości

Brzmi bardzo poważnie, ale to po prostu wybór motywu przyjęcia zgodny z tym, co wyrażamy naszym życiem na co dzień. Jeśli cenimy sobie ekologiczny tryb życia zrobimy wszystko, żeby nasze przyjecie było jak najbardziej eko. Jeśli organizujemy przyjęcie z okazji uroczystości religijnej będzie ono przepełnione symbolami. Jeśli cenimy sobie luksus postawimy na wykwintne menu i profesjonalną obsługę. Jeśli natomiast cenisz sobie idee wolności prawdopodobnie boho jest tym stylem, do którego nawiążesz robiąc przyjęcie.

Każde spontanicznie zorganizowane wydarzenie może być obszarem do wyrażania Twoich wartości.

Na koniec dodam jeszcze, że po wyborze motywu najważniejsze są dwie rzeczy: konsekwencja i dbałość o detale. Jeśli zdecydujemy się już na motyw starajmy się nie dodawać niepasujących elementów. W tej konsekwencji bądźmy bardzo drobiazgowi. I nie dajcie się zwieść złudzeniu, że tego nikt nie zauważy albo że tylko Wy zwracacie na to uwagę, bo nawet nie wiecie kiedy to Wy sami możecie stać się dla kogoś inspiracją. I to właśnie szczegóły czynią przyjęcie zachwycającym.

Zajrzyjcie do naszego >>sklepu<< po stylowe produkty na imprezy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu