Życzenia Ślubne Pod Kościołem? Niekoniecznie.

składanie życzeń pod kościołem lub na sali

Jak ugryźć organizację składania życzeń pod kościołem jeśli mamy dużą liczbę gości? I w jakich przypadkach lepiej przenieść tę część w inne miejsce i na inny moment?

Oczywistą sprawą jest to, że Parze Młodej po ślubie należy pogratulować i złożyć życzenia szczęścia. I naturalnie wydawałoby się, że należy to zrobić zaraz po ceremonii, żeby nie przeciągać tego w czasie. Stąd tradycja składania życzeń pod kościołem lub urzędem tuż po ślubie. Okazuje się jednak, że nie zawsze to rozwiązanie jest korzystne ani dla gości ani dla Pary Młodej. Czasem lepiej odbierać życzenia od gości w miejscu planowanego wesela.

Ile trwa składanie życzeń po ślubie?

Goście zazwyczaj składają życzenia w parach. Taki przeciętny czas na parę to ok 0,5 minuty. Bardziej wylewni goście składają życzenia ok 1 minuty. Przy 100 gościach składanie życzeń zajmuje średnio 30 minut. Tyle to trwa dla osób, które stoją na końcu kolejki i dla Pary Młodej. Goście, którzy myślą, że są sprytni i ustawiają się prędko na początku kolejki również czekają tyle samo. Jak nie pod kościołem to pod salą. Bo właśnie o tyle minut później Para Młoda zjawi się na weselu po przybyciu gości, którzy złożyli życzenia jako pierwsi. Więc tak czy siak każdy będzie musiał odstać swoje czy to pod kościołem czy przed salą. Jednak przy 30 minutach nie wydaje się to być dużym problemem. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, że tak to właśnie wygląda. Jednak gdy tych gości jest więcej i ten czas składania życzeń się wzdłuży, zawsze proponujemy naszym Parom przemyśleć inną organizację np. składanie życzeń na sali.

Życzenia ślubne na sali – w jakich sytuacjach warto to rozważyć?

Gdy zaprosiliście więcej niż 100 gości

102 osoby niczego specjalnie nie zmienią ale 150 już tak. 200 osób już dla mnie jest ewidentnym wskazaniem do przeniesienia życzeń na salę.

Gdy wśród zaproszonych są dzieci i osoby starsze

Nie ma co się łudzić, że dzieci będą grzecznie stać w kolejce przez ponad pół godziny. No way. Naturalną potrzebą dziecka jest zabawa więc w tym czasie dzieci szukają sobie zajęć. Nie zawsze są one zbyt czyste np. skakanie po kałuży w odświętnym stroju. Tak, to case study. Oszczędzamy ich rodzicom nerwów.

Osobom starszym i niepełnosprawnym tym bardziej nie proponujemy stania w kolejce. Organizujemy im transport prosto na salę.

Gdy większość gości jest przyjezdnych

Jeśli duża część Waszych gości przyjeżdża z dalekich zakątków Polski możecie się spodziewać, że są po długiej podróży. Wykażecie się dbałością o nich jeśli przeniesiecie życzenia na salę i to po obiedzie.

Gdy warunki atmosferyczne są skrajne

Śluby odbywające się latem mają miejsce w godzinach, gdy panuje największy skwar. Wymaganie od gości by stali w gorączce, żeby złożyć życzenia jest dla nich istną męczarnią. Nie mówiąc już o Parze Młodej, która musi wytrzymać w swoich strojach ślubnych: wielowarstwowej sukni czy pełnym garniturze z kamizelką włącznie. Zerknij na rolkę na IG o tym jak sobie poradzić podczas upałów na ślubie.

Gdy odległość z kościoła/urzędu na sale jest dłuższa niż 20 km

Jeżeli wybraliście salę, które jest daleko od miejsca ceremonii to zdecydowanie miejscem składania życzeń powinna być restauracja czy sala bankietowa. I tu właściwie chodzi jedynie o odbiór organizacji przez uczestników przyjęcia. Nie dość, że się nastali pod kościołem, to jeszcze teraz muszę jechać daleko, a potem jeszcze czekać na Parę Młodą. Jeśli nie chcecie tego typu komentarzy, przemyślcie taką opcję.

Życzenia ślubne na sali – jak uniknąć zamieszania?

Zawsze podkreślam, że kluczowa jest informacja. Musicie wiedzieć, że naturalnie goście zaczną Wam składać życzenia zaraz po ślubie. To jest odruch. Jeśli ma być inaczej, goście muszą wiedzieć o tym wcześniej. W zależności od tego jaki sposób komunikowania z gośćmi obraliście, tak się porozumiewajcie.

Jeśli macie swoją stronę ślubną – umieścicie tam zakładkę Wiadomości Organizacyjne. Jeśli macie grupę FB – to tam przypnijcie post z informacją.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zamieszczenie tego w zaproszeniu. Wedding Planner o tym pomyśli wcześniej. Natomiast spodziewam się, że większość par, które samodzielnie planuje swój ślub – niekoniecznie. Wtedy zostaje nam działanie tu i teraz czyli ambona lub mikrofon urzędnika. Poproście o to by ksiądz/urzędnik odpowiednio to ogłosił. Choć nam się zdarzyło, że ksiądz zapomniał. Wtedy uruchomiliśmy się my – koordynatorzy – oraz zaangażowaliśmy świadków, żeby dyskretnie poinformowali gości.

Koordynator zawsze coś wymyśli, żebyście nie musieli się tłumaczyć. To jeden z tysiąca powodów, dla którego każda para powinna przygotowywać swój ślub i wesele pod okiem profesjonalisty. On potrafi natychmiast reagować na nieprzewidziane sytuacje. Przeczytaj też o innych powodach, dla których warto mieć własnego organizatora.

Możecie też wydrukować estetyczne informacje, które rozłożycie na krzesłach czy ławkach przed ceremonią. Mogą się tam znaleźć czytania czy tekst przysięgi małżeńskiej, z której zaproszeni chętnie korzystają.

Życzenia ślubne na sali po obiedzie

Mało popularne rozwiązanie. Jednak pod względem łatwości organizacji to jeden z lepszych sposobów odbierania życzeń. Lider zespołu czy konferansjer – w zależności kto u was prowadzi imprezę, zaprasza do Was gości zgodnie z nr stolików. Jest wtedy moment na składanie życzeń, ale również w tym czasie fotograf robi Wam wspólną fotkę. W ten sposób będziecie mieć zdjęcia ze wszystkimi.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że goście trzymają prezenty i kwiaty, a niekiedy duże sumy pieniędzy cały czas przy sobie. Jeśli prosiliście o nie wręczanie kwiatów problem macie z głowy. A niesubordynowani goście muszą znosić swoje nieposłuszeństwo 😉 Ale na wszelki wypadek warto zapewnić kilka większych wazonów przy wejściu. Plusem jest to, że goście są już bardziej wyluzowani i po jedzeniu mają lepsze humory. Zazwyczaj oceniają takie rozwiązanie lepiej niż stanie w kolejce pod kościołem/urzędem.

Życzenia ślubne pod kościołem

Są osoby, które są mocno przywiązane do tradycji i z różnych względów decydują się na odbieranie życzeń pod kościołem (mimo przesłanek by tego nie robić). Oczywiście rozumiemy to. W naszej agencji uwzględniamy takie preferencje, bo nastawimy się na Wasze indywidualne potrzeby. Możemy Wam doradzać, ale niczego nie narzucamy. Jeśli dokonujecie wyborów, to my staramy się zrealizować je na najwyższym poziomie. Ale wracając do tematu życzeń pod kościołem – przy długich kolejkach musicie zadbać o gości.

Życzenia ślubne pod kościołem

Co zrobić dla gości podczas składania życzeń?

Jeśli jesteście sprytni i macie koordynatora poprosi on gości by przepuścili osoby starsze i osoby z dziećmi. Świadkowie Wam w tym czasie nie pomogą bo odbierają prezenty. W tym zakresie możecie też poprosić o pomoc Waszych rodziców.

Możecie też rozdać gościom broszurki weselne: gazetki, czasopisma, żeby w trakcie oczekiwania na swoją kolej zapoznali się np. z ustawieniem sali, programem, menu, a nawet wasza historią, jeśli nie umieściliście jej na weselnej stronie www. Tylko znów – kto to ma robić? Musicie ustalić.

U muzyków, którzy grali podczas ceremonii możecie rozszerzyć pakiet o grę podczas życzeń. Trochę uatrakcyjni to czekanie.

Podczas przyjęć w plenerze, gdzie ślub odbywa się tuż obok sali możecie zapewnić coś do picia lub drobne fingerfoody. Docenią to szczególnie goście, którzy są przyjezdni.

W upał, jeśli to tylko możliwe, schowajcie się w cień. W przypadku deszczu skorzystajcie z przedsionka w kościele jeśli taki jest lub na ten czas pozostańcie w urzędzie.

Życzenia pod kościołem czy na sali?

Staramy się przedstawiać Wam różne opcje. Ale ostateczny wybór zawsze należy do Was. To Wasze marzenia, a my pomagamy Wam je zrealizować. Jeśli przygotowujecie ślub i wesele samodzielnie, skorzystajcie z naszych konsultacji ślubnych. Są one naprawdę przystępne cenowo, a pomogą Wam zaoszczędzić wiele stresu. Oczywiście proponujemy Wam nasze usługi planowania i koordynacji Waszego ślubu i wesela. Poniżej jedna z opinii:

Tymczasem pobierz naszego bezpłatnego e-booka o niepowtarzalnych ślubach i ciesz się przygotowaniami do Waszego wielkiego dnia.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny to napisz nam o tym w komentarzu. Odpowiemy również na wszelkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Menu